EKWA451ELL470MK30S
Chemi-Con
Product No:
EKWA451ELL470MK30S
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL TH
Payment:
In Stock : 731
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 420 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 756 mA @ 100 kHz