
Chemi-Con
Product No:
EKWA451ELL560MK35S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1185
2.1185
10
1.71095
17.1095
50
1.49302
74.651
100
1.30644
130.644
500
0.995353
497.6765
1000
0.870941
870.941
2500
0.839828
2099.57
5000
0.808726
4043.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KWA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 56 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 480 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 864 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |