EKWB401ELL121MLN3S
Chemi-Con
Product No:
EKWB401ELL121MLN3S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KWB
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 790 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.185 A @ 100 kHz