EKWB401ELL680MK30S
Chemi-Con
Product No:
EKWB401ELL680MK30S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL TH
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KWB
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 68 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 530 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 954 mA @ 100 kHz