
Chemi-Con
Product No:
EKWB421ELL151MMN3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8095
3.8095
10
3.07515
30.7515
50
2.64442
132.221
100
2.398465
239.8465
500
1.783454
891.727
1000
1.660448
1660.448
2500
1.598954
3997.385
5000
1.568203
7841.015
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KWB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 915 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.3725 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |