
Chemi-Con
Product No:
EKWB451ELL121MMN3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.591
3.591
10
2.8975
28.975
50
2.49147
124.5735
100
2.25967
225.967
500
1.680284
840.142
1000
1.564394
1564.394
2500
1.506453
3766.1325
5000
1.477478
7387.39
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KWB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 815 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.2225 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |