
Chemi-Con
Product No:
EKXE201ELL120MJC5S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 12UF 20% 200V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7505
0.7505
10
0.5339
5.339
50
0.40337
20.1685
100
0.35131
35.131
500
0.260224
130.112
1000
0.221188
221.188
2500
0.208183
520.4575
5000
0.195168
975.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 12 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 70 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 175 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |