EKXE201ELL150MJ16S
Chemi-Con
Product No:
EKXE201ELL150MJ16S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 200V RADIAL TH
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KXE
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 225 mA @ 100 kHz