
Chemi-Con
Product No:
EKXE251ELL100MH15D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.589
0.589
10
0.41705
4.1705
50
0.31502
15.751
100
0.274455
27.4455
500
0.2033
101.65
1000
0.172805
172.805
2500
0.16264
406.6
5000
0.152475
762.375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.669" (17.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 60 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 150 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |