EKXE401ELL4R7MJ16S
Chemi-Con
Product No:
EKXE401ELL4R7MJ16S
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RAD TH
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KXE
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 225 mA @ 100 kHz