
Chemi-Con
Product No:
EKXE401ELL5R6MJ16S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 5.6UF 20% 400V RAD TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8645
0.8645
10
0.6574
6.574
50
0.54625
27.3125
100
0.470345
47.0345
500
0.364116
182.058
1000
0.313538
313.538
2500
0.293312
733.28
5000
0.278141
1390.705
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 5.6 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 100 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 250 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |