
Chemi-Con
Product No:
EKXE401ELL6R8MJC5S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.665
0.665
10
0.49115
4.9115
50
0.39273
19.6365
100
0.33668
33.668
500
0.266532
133.266
1000
0.224447
224.447
2500
0.210416
526.04
5000
0.196384
981.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 85 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 212 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |