
Chemi-Con
Product No:
EKXF161ELL220MJC5S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.684
0.684
10
0.5016
5.016
50
0.40128
20.064
100
0.343995
34.3995
500
0.272327
136.1635
1000
0.22932
229.32
2500
0.214985
537.4625
5000
0.200659
1003.295
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 15000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 121 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 302.5 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |