EKXF201ELL270MJ16S
Chemi-Con
Product No:
EKXF201ELL270MJ16S
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 200V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 309
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KXF
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 27 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 149 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 372.5 mA @ 100 kHz