
Chemi-Con
Product No:
EKXG161ELL101MK25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9
1.9
10
1.50005
15.0005
50
1.30036
65.018
100
1.125275
112.5275
500
0.850193
425.0965
1000
0.750177
750.177
2500
0.700169
1750.4225
5000
0.675156
3375.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 620 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.395 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |