EKXG161ELL151ML20S
Chemi-Con
Product No:
EKXG161ELL151ML20S
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 110
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KXG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 770 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7325 A @ 100 kHz