
Chemi-Con
Product No:
EKXG161ELL331MMN3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.344
3.344
10
2.6942
26.942
50
2.31667
115.8335
100
2.101115
210.1115
500
1.56237
781.185
1000
1.454612
1454.612
2500
1.400737
3501.8425
5000
1.373795
6868.975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.39 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.1275 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |