EKXG201ELL221MM25S
Chemi-Con
Product No:
EKXG201ELL221MM25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 13570
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KXG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3625 A @ 100 kHz