
Chemi-Con
Product No:
EKXG201ELL221MM25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1825
3.1825
10
2.5669
25.669
50
2.20742
110.371
100
2.00203
200.203
500
1.488669
744.3345
1000
1.385993
1385.993
2500
1.334664
3336.66
5000
1.308996
6544.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.05 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.3625 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |