
Chemi-Con
Product No:
EKXG201ELL330MJ20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
10
0.81225
8.1225
50
0.67507
33.7535
100
0.5814
58.14
500
0.45011
225.055
1000
0.38759
387.59
2500
0.362586
906.465
5000
0.343834
1719.17
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 260 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 650 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |