
Chemi-Con
Product No:
EKXG201ELL680MK20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.596
1.596
10
1.2597
12.597
50
1.09155
54.5775
100
0.944585
94.4585
500
0.713678
356.839
1000
0.629717
629.717
2500
0.587736
1469.34
5000
0.566751
2833.755
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 470 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.175 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |