EKXG201ETD100MJ16S
Chemi-Con
Product No:
EKXG201ETD100MJ16S
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
Series KXG
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 125 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 312.5 mA @ 100 kHz