
Chemi-Con
Product No:
EKXG251ELL221MMN3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.161
4.161
10
3.35445
33.5445
50
2.88477
144.2385
100
2.61649
261.649
500
1.945581
972.7905
1000
1.811403
1811.403
2500
1.744314
4360.785
5000
1.71077
8553.85
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.13 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.5425 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |