
Chemi-Con
Product No:
EKXG401ELL151MM40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7785
4.7785
10
4.2997
42.997
50
3.72647
186.3235
100
3.248715
324.8715
500
2.675428
1337.714
1000
2.484326
2484.326
2500
2.43655
6091.375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 985 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.21625 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |