EKXG401ELL470MM20S
Chemi-Con
Product No:
EKXG401ELL470MM20S
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Payment:
In Stock : 2459
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 450 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.125 A @ 100 kHz