EKXG401ETD100MJ20S
Chemi-Con
Product No:
EKXG401ETD100MJ20S
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Series KXG
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 350 mA @ 100 kHz