EKXG451ELL100MK20S
Chemi-Con
Product No:
EKXG451ELL100MK20S
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Payment:
In Stock : 5689
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 450 mA @ 100 kHz