
Chemi-Con
Product No:
EKXG451ELL220ML20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7265
2.7265
10
2.2059
22.059
50
1.92489
96.2445
100
1.684255
168.4255
500
1.283222
641.611
1000
1.122824
1122.824
2500
1.082724
2706.81
5000
1.042625
5213.125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 290 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 725 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |