EKXG451ELL220ML20S
Chemi-Con
Product No:
EKXG451ELL220ML20S
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Payment:
In Stock : 4297
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 290 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 725 mA @ 100 kHz