
Chemi-Con
Product No:
EKXG451ELL820MMP1S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.636
4.636
10
3.7354
37.354
50
3.21271
160.6355
100
2.91384
291.384
500
2.166665
1083.3325
1000
2.017249
2017.249
2500
1.942532
4856.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.398" (35.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 715 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.7875 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |