
Chemi-Con
Product No:
EKXJ161ELL181MJ50S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.995
1.995
10
1.61405
16.1405
50
1.40866
70.433
100
1.23253
123.253
500
0.939075
469.5375
1000
0.821702
821.702
2500
0.792357
1980.8925
5000
0.763002
3815.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.028" (51.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 785 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.76625 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |