
Chemi-Con
Product No:
EKXJ161ELL331MM25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4225
2.4225
10
1.9589
19.589
50
1.70962
85.481
100
1.495965
149.5965
500
1.139772
569.886
1000
0.99731
997.31
2500
0.961685
2404.2125
5000
0.92607
4630.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.29 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.9025 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |