EKXJ161ELL391MU45S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ161ELL391MU45S
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 160V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KXJ
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max) 1.831" (46.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.545 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.47625 A @ 100 kHz