
Chemi-Con
Product No:
EKXJ161ELL681MM50S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.3795
4.3795
10
3.53115
35.3115
50
3.03715
151.8575
100
2.75462
275.462
500
2.048314
1024.157
1000
1.907049
1907.049
2500
1.836416
4591.04
5000
1.801105
9005.525
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.028" (51.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.145 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.82625 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |