
Chemi-Con
Product No:
EKXJ161ELL820MJ25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.969
0.969
10
0.7657
7.657
50
0.66329
33.1645
100
0.574085
57.4085
500
0.433732
216.866
1000
0.382717
382.717
2500
0.3572
893
5000
0.344442
1722.21
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 415 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.0375 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |