
Chemi-Con
Product No:
EKXJ201ELL101MK25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3395
1.3395
10
1.0583
10.583
50
0.91713
45.8565
100
0.79363
79.363
500
0.59964
299.82
1000
0.529093
529.093
2500
0.49382
1234.55
5000
0.476178
2380.89
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 625 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.40625 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |