
Chemi-Con
Product No:
EKXJ201ELL181MM20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.071
2.071
10
1.6739
16.739
50
1.4611
73.055
100
1.278415
127.8415
500
0.974054
487.027
1000
0.852292
852.292
2500
0.821854
2054.635
5000
0.791416
3957.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 895 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.01375 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |