
Chemi-Con
Product No:
EKXJ201ELL331ML40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0115
3.0115
10
2.4339
24.339
50
2.1242
106.21
100
1.858675
185.8675
500
1.416108
708.054
1000
1.239094
1239.094
2500
1.194844
2987.11
5000
1.150583
5752.915
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.425 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.20625 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |