
Chemi-Con
Product No:
EKXJ201ELL391MMP1S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.42
3.42
10
2.7664
27.664
50
2.41395
120.6975
100
2.11223
211.223
500
1.609319
804.6595
1000
1.408156
1408.156
2500
1.357864
3394.66
5000
1.30757
6537.85
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.565 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.52125 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |