
Chemi-Con
Product No:
EKXJ201ELL561MM50S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8855
3.8855
10
3.49885
34.9885
50
3.03278
151.639
100
2.643945
264.3945
500
2.177343
1088.6715
1000
2.021818
2021.818
2500
1.982935
4957.3375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.028" (51.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.945 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.37625 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |