EKXJ201ELL820MK20S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ201ELL820MK20S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KXJ
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 520 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.3 A @ 100 kHz