EKXJ221ELL270MJ16S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ221ELL270MJ16S
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 220V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 27 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 220 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 200 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 500 mA @ 100 kHz