EKXJ221ELL331ML45S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ221ELL331ML45S
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 220V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 220 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.831" (46.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.45 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.2625 A @ 100 kHz