
Chemi-Con
Product No:
EKXJ251ELL121ML25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1565
2.1565
10
1.74135
17.4135
50
1.52019
76.0095
100
1.330095
133.0095
500
1.013403
506.7015
1000
0.88673
886.73
2500
0.855066
2137.665
5000
0.823394
4116.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 755 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.69875 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |