
Chemi-Con
Product No:
EKXJ251ELL151MUN3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4985
2.4985
10
2.0178
20.178
50
1.76073
88.0365
100
1.540615
154.0615
500
1.173782
586.891
1000
1.027054
1027.054
2500
0.990375
2475.9375
5000
0.953686
4768.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.571" Dia (14.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 870 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.9575 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |