EKXJ251ELL181MLN3S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ251ELL181MLN3S
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 955 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.14875 A @ 100 kHz