EKXJ251ELL181MU40S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ251ELL181MU40S
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.295 A @ 100 kHz