
Chemi-Con
Product No:
EKXJ251ELL221MLP1S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9925
2.9925
10
2.41775
24.1775
50
2.10976
105.488
100
1.84604
184.604
500
1.406513
703.2565
1000
1.230696
1230.696
2500
1.18674
2966.85
5000
1.142793
5713.965
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.125 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.53125 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |