
Chemi-Con
Product No:
EKXJ251ELL331MM40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.3795
4.3795
10
3.5321
35.321
50
3.03772
151.886
100
2.75519
275.519
500
2.048751
1024.3755
1000
1.907467
1907.467
2500
1.836816
4592.04
5000
1.801494
9007.47
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.46 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.285 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |