
Chemi-Con
Product No:
EKXJ351ELL470MJ40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7005
1.7005
10
1.3433
13.433
50
1.16394
58.197
100
1.007285
100.7285
500
0.761026
380.513
1000
0.671498
671.498
2500
0.626734
1566.835
5000
0.604352
3021.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 375 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 937.5 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |