
Chemi-Con
Product No:
EKXJ351ELL680MK35S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9285
1.9285
10
1.56275
15.6275
50
1.36382
68.191
100
1.193295
119.3295
500
0.90915
454.575
1000
0.795511
795.511
2500
0.767106
1917.765
5000
0.738692
3693.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 350 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.437" (36.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 580 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.45 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |