
Chemi-Con
Product No:
EKXJ401ELL101MLP1S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.344
3.344
10
2.7037
27.037
50
2.35942
117.971
100
2.064445
206.4445
500
1.572896
786.448
1000
1.376284
1376.284
2500
1.327131
3317.8275
5000
1.277978
6389.89
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 760 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.71 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |